Panoramik röntgen nedir?

Sadece bir dişi veya ağzın bir bölümünü röntgenleyen ve diğer diş röntgeni türlerinin aksine, panoramik röntgenler tüm ağzı tek bir parça halinde gösterir . Diş röntgeni, diş doktorlarının ve diş cerrahlarının, tespit edilmesi imkansız veya zor olan diş hastalıklarını tanımlamasına yardımcı olur. Bunlar şu konuları içerir:

Panoramik diş röntgeni dişteki dolguları, diş çürümelerini ve yirmi yaş dişlerini kolayca görebilirsiniz.
Diş çürüğü , özellikle diş dolgusu altında veya iki diş arasında ki yerleri kolayca gösterir.
Diş kırılmasının sonunda veya diş eti çizgisinin altında apseler dahil olmak üzere diş enfeksiyonları gösterir.
Gömülü yirmilik dişlerin görüntülenmesi.
Diş eti hastalığından veya diş eksikliğinden çene kemiğinde kemik kaybı görüntüleme.
Genetik olarak çok fazla veya çok az dişe sahip olma durumlarının görüntülemesi.
Çene kanseri veya ağız kanseri ile bağlantılı tüm tümörlerin saptanması
Daha da önemlisi, etkili bir diş tedavisi arayan kişiler için panoramik röntgen, diş doktorlarının ağız sağlığı durumunuzu doğru bir şekilde değerlendirmesini ve tedavi yönteminiz için uygun bir fırsattır. Bazı durumlarda, periapikal bir radyografi (birkaç dişe ayrıntılı olarak odaklanan) veya BT taraması yapmak da gerekli olabilir. Dental BT taraması 3 boyutlu bir görüntü oluşturur ve özellikle diş implantı yaptırırken kemik yoğunluğunu değerlendirmek için oldukça yaralıdır.

Panoramik Röntgen Nasıl Alınır?
Türkiye’deki binlerce diş kliniği, tesislerinde kurulu panoramik diş röntgeni makinelerine sahiptir. Doğru ekipmana sahip değillerse, bu diş hekimliği hizmetlerini sunan yakındaki bir kliniği önerebilmelidirler. Yada bu ekipmanları satın alabilirler. Bu diş ekipmanlarına en kaliteli ve güvenilir olanlarını kristal diş deposu firmamızdan satın alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve fiyat analizi için kristal diş deposuinternet sitemize göz atabilirsiniz.Uygun panoramik röntgen cihazı olan Castellini diş klinikleri tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bu cihaz ağız ve diş problemlerine doğru tanı bulmasından dolayı birçok diş kliniğinde bulunmaktadır.

Panoramik Röntgen İşlemi Nasıl Yapılır?
Panoramik diş röntgen cihazına Resmi yakalamak için başınız desteklenir. Panoramik bir röntgen cihazının iki yüzü bulunmaktadır. Biri bir röntgen tüpü içeren ve diğeri bir film içeren. Bunlar ağzınızda ki, tam görüntüyü yakalamak için başınızın etrafında dönecek bir şekilde yerleştirilmiştir . Panoramik röntgen çekilirken aşağıdaki hazırlıkları yapmanız istenebilir:

Görüntüleri engelleyebilecek tüm takıları, gözlükleri veya diğer metal nesneleri çıkarın
3Vücudunuzun geri kalanını radyasyona maruz kalmaktan koruyan kurşun bir önlük giyin
Ağzınızı hafifçe açmak için ince bir blogu ısırın
Radyolog başınızı çene desteğine yerleştirecektir ve başınızın ön ve yan taraflarında küçük destekler olabilir. Net ve etkili bir görüntü elde etmek için hareket etmemeniz gerekir. İşlem genellikle ayakta dururken yapılır, ancak otururken daha rahat hissediyorsanız, makine ayarlanabilir. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanan kişiler tarafından da rahatlıkla tercih edilir. Görüntüyü yakalamak sadece 10-20 saniye sürer . Çekilen röntgen doğrudan doktorunuza gönderilir, böylece hemen görüntüleyebilir ve bir değerlendirmede bulunabilir. Diş hekiminiz ağız sağlığınıza bağlı olarak 6 ila24 ayda bir yeni ağız röntgeni çektirmenizi önerebilir.

Diş Röntgeni Güvenli midir?
Panoramik röntgen nedir? Kadar merak edilen bir soruda güvenli olup olmadığıdır. Yukarıda açıklananlar da dahil olmak üzere doğru güvenlik önlemleri doğrultusunda yapıldığında diş röntgeni son derece güvenli kabul edilir . Panoramik diş röntgenleri az miktarda radyasyon içermesine rağmen, işlem sonrasında vücutta bu radyasyon kalmaz. Radyasyona karşı daha hassas olan bebekler ve küçük çocuklar için bile diş röntgenine maruz kalma miktarı bir risk olarak kabul edilmez. Bu nedenle bebek ve çocuk diş röntgeni için sıklıkla tercih edilen yöntemdir.

Diş Röntgenleri Çocuklar İçin Güvenli midir?
Herkes sürekli olarak güneşten, televizyonlardan ve uçak uçuşlarından radyasyona maruz kalır. Bu arka plan seviyesi radyasyon çoğu insan için %100 güvenli olsa da, çocuklar radyasyona maruz kalmaya daha duyarlıdır, bu nedenle diş röntgenleri konusunda endişelenmek çok doğaldır. Modern diş röntgenleri çok az miktarda radyasyon kullanır ve endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Ebeveyn olarak diş röntgeni konusunda endişeleriniz varsa, diş hekiminize danışmakta fayda var.

Diş röntgenlerinin güvenli olmayabileceği tek zaman hamileliktir. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, diş hekiminize veya radyoloğunuza haber verin. Herhangi bir dental radyolojiyi siz doğum yaptıktan sonraya ertelemeye karar verebilirler.

Panoramik Diş röntgeni Gerekli midir?
Panoramik röntgen çekmek her zaman gerekli değildir. Diş hekiminizin sadece birkaç dişe odaklanması gerekiyorsa, daha küçük bir ısırma röntgeni yeterli olabilir. Bununla birlikte, diş hekiminizin çene kemiğiniz de dahil olmak üzere tüm ağzınızı değerlendirmesi gerekiyorsa, tam bir panoramik röntgen gerekebilir. Bu genellikle yeni hastaların genel ağız sağlığını değerlendirirken veya diş implantı tedavisi planlarken geçerlidir. X-ışınları, çocukların dişlerinin ve çenelerinin büyümesini ve gelişimini izlemek için de önemli bir araçtır. Diş hekiminiz, değerlendirmesi gereken koşullara göre uygun radyolojiyi önerecektir.

Panoramik Diş Röntgenine Ne Sıklıkla İhtiyacınız Var?
Panoramik röntgen nedir? Ve ne sıklıkla kullanılır. Diş hekiminiz, ağız sağlığınıza ve geçmişinize göre ne sıklıkla diş röntgenine ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir. Yüksek riskli kişiler altı ayda bir diş röntgenine ihtiyaç duyabilirken, sağlıklı ağıza sahip olan kişiler sadece birkaç yılda bir röntgen çekebilir.

Panoramik Röntgen Nasıl Çalışır?
Panoramik bir röntgen kişiler için genellikle daha kolaydır ve diş hekimleri ve diş teknisyenleri tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir . Isırmak için büyük bir alete gerek yok ve ağzınızı rahatsız edici şekillerde uzatmanıza gerek yok. Bunun yerine, röntgen makinesine çıkmanız ve başınızı, bir diş teknisyeninin ayarlayıp makineyi sabitleyeceği yastıklı koltuk başlığına koymanız yeterlidir. Diş hekimi veya diş teknisyen size bir ısırık engelleyici verecek ve görüntüyü alacaktır. Panoramik röntgen, diş hekiminizin olası sorunları veya dikkat edilmesi gereken alanları görebilmesi için tüm ağzınızın bir görüntüsünü almaya yarayacaktır. Ağzınızdan kolaylıkla alınan bu görüntü diş tedavinizde önemli rol oynar.

Panoramik Diş Röntgeninin Faydaları ve Riskleri Nelerdir?
Faydalar
Panoramik diş röntgeni muayenesinden sonra vücudunuzda radyasyon kalmaz.
Radyoaktif ışınların genellikle panoramik diş röntgeni için hiçbir yan etkisi yoktur.
Filmin ağız içine yerleştirilmesi gerekmediğinden, çok küçük çocuklar ve bebekler için panoramik röntgen kullanılması tavsiye edilir.
Riskler
1.Kadınlar, hamile olduklarını düşünüyorlarsa diş doktorlarına veya diş cerrahlarını bu konu hakkında bilgilendirmelidir. Anne adaylarının kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlıkları için radyasyona maruz kalmamaları gerekir.

Çözüm
Panoramik diş röntgeni nedir? Ve daha pek çok soruya yanıt verdik. Ayrıca panoramik diş röntgeni diş problemlerinin saptanması ve problemlere çözüm üretilmesi açısından oldukça önemlidir. Panoramik diş röntgenleri diş hekimleri ve ağız cerrahları için yaygın bir teşhis aracıdır. Hızlı ve etkin bir prosedür sayesinde , tüm dişlerinizin ve her iki çenenizin görüntüsünü alarak ağız sağlığı ihtiyaçlarınızın doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlar.

Panoramik röntgen nedir